Magyar Pszichológiatörténet
Ki volt Dienes Valéria?
Dienes Valéria portré
Dienes Valéria
Forrás: Nőkért.hu
„Néhány filozófust végiggondoltam, mire megértettem, mindegyik én voltam.”

(Dienes Valéria)

A kiállításról
Dienes Valéria a 20. századi magyar szellemi élet kiemelkedő intellektusú, ritka módon sokrétű nőalakja volt. Foglalkozott zenével, matematikával, táncművészettel, filozófiával, vallásfilozófiával, pszichológiával, pedagógiával. Mindez összefüggésrendszerként élt benne. Ő volt az első nő, aki Magyarországon doktori fokozatot szerzett. Bergson munkáit ő fordította magyarra, magáévá tette és közvetítette világlátását. Orkesztika néven eredeti, elméletileg megalapozott mozgásművészeti irányzatot hozott létre. A baloldali radikalizmustól mély katolicizmusba hajló, Jászi Oszkártól Prohászka Ottokárig vezető világnézeti útja rávilágít egy küzdelmes és nagy hatású női létre a magyar 20. század körülményei között. Bergsoniánus – vallásos megközelítése egyedi szálat jelentett a magyar pszichológia történetében. Életműve perifériára szorult, különösen a pszichológia területén, pedig mozdulat alapú megközelítésének ma is sokoldalú üzenete van a pszichológia számára.

 

A kiállítás anyagát Szokolszky Ágnes állította össze, Tóth Enikő és Covic Anna témában végzett kutatómunkáját is beépítve.

A kiállításra történő hivatkozás: Szokolszky Ágnes, Tóth Enikő és Covic Anna (2024). Ki volt Dienes Valéria? In: Magyar Pszichológiatörténet Digitális Múzeum és Archívum. Kiállítások. https://www.pszichologiatortenet.hu/

Egy hosszú és jelentős élet Fejezetei

Orkesztika: a mozdulat elmélete és művészete

Filozófia, vallás, lélektan, pedagógia